Request New Subject
Home
Bachelor of Business Administration (BBA)
Cost and Management Accounting
Q. Selling price per unit Rs. 10; Variable cost Rs. 8 per unit; Fixed cost Rs. 20,000; Break-even production in units . (Solved)
1. 10,000.
2. 16,300.
3. 2,000.
4. 2,500.
d. 2,500.
Related Topics
→ Taxation
→ Service Marketing
→ Entrepreneurship Development (ED)
→ Business Research Methods (BRM)
→ Emerging Trends in Management
→ Production Management
→ Management Theory and Practice
→ Business Ethics and Corporate Social Responsibility (BECSR)
→ IT in Management
→ Analysis of Financial Statements
Subscribe Now
Get All Updates & News
Subscribe